Koszmary senne możemy kojarzyć z dziecięcym problemem, bo faktycznie wiele dzieci ich doświadcza, a my jako rodzice martwimy się, kiedy nasze dziecko czegoś się boi. Jednak złe sny dotyczą w dużej mierze także dorosłych. Wielu z nas koszmary senne towarzyszą częściej niż tylko raz na jakiś czas. Czym są i jak się przed nimi bronić?

Koszmar senny – jak działa nasz organizm?

Koszmary senne pojawiają się w fazie snu REM, w której następuje całkowite rozluźnienie mięśni, ale jednocześnie bardzo intensywnie pracuje mózg. Pojawiają się ruchy gałek ocznych (REM – rapid eye movement) i marzenia senne. Koszmar to jedno z nich, tylko o negatywnym zabarwieniu.

 

Może być tak intensywny, że działa na cały organizm. Pojawia się przyspieszone bicie serca, szybszy oddech. Ciało odczytuje to jako zagrożenie, stąd krzyk i paniczny strach, który pozostaje nawet po przebudzeniu. To nieprzyjemne doświadczenie może skutecznie popsuć nastrój i wytrącić z równowagi.

Koszmar senny pojawiający się sporadycznie nie jest groźny. Warto jednak zastanowić się, co mogło być jego powodem, chociażby po to, żeby uniknąć kolejnego razu. Częste złe sny stają się poważnym problemem, ponieważ bardzo szybko mogą spowodować bezsenność. Obawa przed koszmarem nie pozwala zasnąć, a sen, który w końcu nadchodzi, jest zbyt krótki i płytki, co uniemożliwia prawdziwą regenerację.

Skąd te koszmarne sny?

Przyczyny pojawiania się nocnych koszmarów mogą być bardzo różne. Od tych błahych do całkiem poważnych, które wiążą się z kłopotami ze zdrowiem.

Faza REM naszego snu pozwala na przetwarzanie dostarczonych mu w ciągu dnia wrażeń i informacji. Powodem mogą więc być:

  • trudne do załatwienia sprawy, stresujące wydarzenia (egzamin, rozmowa, kłótnia),
  • traumatyczne wydarzenia, zazwyczaj połączone z silnymi emocjami (wypadek, zagrożenie zdrowia lub życia najbliższych i swojego).

Przyczyną złych snów mogą być także:

  • prowadzony tryb życia,
  • poważne zaburzenia i choroby jak depresja, lęki,
  • źle dobrane leki na inne choroby.

Jak sobie radzić z koszmarnymi snami, jak ich uniknąć?

Wartość dobrego spokojnego snu jest nie do przecenienia dla naszego organizmu. Na jego jakość ma na wpływ nasze codzienne funkcjonowanie, a ono zależy od ciebie, możesz tu wiele zmienić.

  • Zwróć uwagę na to, co jesz i o jakiej porze (ciężkostrawny posiłek utrudnia nocny odpoczynek).
  • Istotne jest także, żeby w ciągu dnia ciało zdążyło się zmęczyć. Tutaj zadziała aktywność fizyczna i umysłowa. Poza tym ruch relaksuje.
  • Nasz sen zaburza światło. Z założenia powinniśmy spać, gdy jest ciemno. Światło w sypialni, także to od latarni ulicznych, tv, innych ekranów pobudza nas i nie pozwala zasnąć.

Jeżeli koszmary i problemy ze snem pojawiają się nagminnie, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Podłożem tych problemów, może być choroba lub zaburzenie psychiczne, w którym pomóc może psycholog, terapeuta i dobrze dobrane leki. Tutaj nie warto ryzykować i zostawiać sytuacji samej sobie. Powtarzające się koszmary senne obniżają jakość życia.