Psycholog jest nam w stanie pomóc na każdym etapie naszego życia. Pomaga uporać się z traumami, spojrzeć z boku, na z pozoru sytuacje bez wyjścia, może także motywować do działania. Oficjalnie jego kompetencje polegają na:
- Poradnictwie i wykonywaniu badań.
- Wydawaniu zaświadczeń i orzeczeń psychologicznych.
- Rozwiązywaniu codziennych problemów.
W tym, jednak kryje się mnóstwo możliwości pomocy, jaką może zaoferować psycholog każdemu z nas.
Najwyższy czas odczarować przekonania na temat psychologa i jego pomocy.
Z wielu powodów bardzo dużo osób wciąż odkłada decyzję o pójściu do psychologa i konsultacji z nim, choć wyraźnie czują taką potrzebę. Czego przede wszystkim się obawiają?
- Oceny swojego zachowania i podejmowanych decyzji. Należy pamiętać, że podejście psychologa jest neutralne, w żaden sposób nieoceniające.
- Boją się rozmowy na prywatne, czasem bardzo intymne i trudne tematy, także uczuć, które one wywołują. To właśnie zadanie dla psychologa, żeby taką rozmowę właściwie poprowadzić, w poczuciu swobody i bezpieczeństwa.
- Obawiają się także negatywnej reakcji otoczenia. Ale czy proszenie o pomoc w rozwiązaniu problemu to coś złego? Zwłaszcza że psycholog jest do tego osobą najbardziej kompetentną.
W związku z tym, że psycholog bezpośrednio wpływa na życie pacjenta, musi zawsze kierować się jego dobrem i jest za niego odpowiedzialny. W tym celu jego wiedza musi być stale aktualizowana najnowszymi badaniami. Musi stosować się do ogólnych norm moralnych i etycznych nie tylko w pracy, ale też w życiu prywatnym, bo tylko taka spójna wizja zapewni zaproszenie do współpracy.
Korzystając z pomocy psychologa nasz pewność, że nie zawiedzie on Twojego zaufania, nie zdradzi powierzonych mu tajemnic i nie ujawni wyników badania czy diagnozy.
Jest bezstronny, stara się na podstawie faktów pomóc podjąć decyzję. Nie ocenia, kim jesteś, co robisz ani jak żyjesz.
Jest świadomy swojej wiedzy i możliwości wpływania na Ciebie, ale nie może tego wykorzystać w swojej pracy.
Każdy psycholog zobowiązuje się stosować odgórne normy etyczne ujęte w kodeksie.
Bez względu na to czy psycholog praktykuje w poradni, szpitalu, jako badacz, czy nauczyciel obowiązują go zasady ogólne wywodzące się z wartości humanitarnych i etycznych ujętych przez ONZ w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce w 1991 r na Walnym Zgromadzeniu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zostały one zebrane i uzupełnione w Kodeksie Etyczno-Zawodowym Psychologa.
Psychologia działa w wielu obszarach, oferuje szeroki zakres pomocy, a każdy psycholog odpowiedzialnie podchodzi do swojego zawodu. Świadomość tego powinna zachęcić do korzystania z jego wiedzy.
Zresztą z wiedzy psychologów korzystamy przecież na co dzień, niekoniecznie udając się do poradni. Czytamy przecież poradniki stworzone na podstawie ich badań, firmy korzystają z pomocy psychologów w działach zarządzania zasobami ludzkimi, w rekrutacjach. Psycholodzy pracują w policji, w sądach, w domach dziecka i domach opieki, jako doradcy personalni.
Pomagajją wszędzie tam, gdzie niezbędna jest znajomość ludzkich zachowań. Korzystajmy z ich wiedzy dla własnego zdrowia.