Nikt z nas nie żyje w próżni. Na szczęście otaczają nas ludzie. Tworzymy płytkie relacje z kimś, kogo często spotykamy jak pracownik pobliskiego sklepu, sąsiad, znajomy, współpracownik. Najważniejsze są jednak te głębokie, które najczęściej tworzą się na linii rodzice-dzieci, bliższa i dalsza rodzina oraz przyjaciele.

Po co nam dobre relacje z innymi?

Nie ma co się oszukiwać. Budujemy relacje z innymi dla własnych korzyści. Tworzenie ich pochłania nasz czas i energię, ale zyskać możemy o wiele więcej. To pierwotny instynkt. Dawno temu zapewniał odpowiednią pozycję, szacunek a co za tym idzie dobre warunki bytowe i bezpieczeństwo. Dziś relacje, które tworzymy z innymi, mają na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa w kontekście psychicznym. Są one niezbędne do dobrego samopoczucia, odczuwania spełnienia, które wynika z przynależności do grupy i uczucia, że jest się dla kogoś ważnym.

Czy to jest proste? Co utrudnia nam tworzenie relacji z innymi?

Niektórzy w naturalny sposób, zupełnie bez wysiłku zdobywają sobie znajomych, są w bliskich stosunkach z rodziną i bez większych konfliktów balansują między ludźmi. Czerpią z tego radość i energię do życia. Dla innych nie jest to takie oczywiste. Komunikacja międzyludzka sprawia im problem. Świat, w którym żyjemy, mimo pozornej otwartości (Internet, telefon) wcale wzajemnej komunikacji nie wspiera, nawet ją utrudnia. Chowamy się w swoich skorupach, nie ujawniamy emocji. Chcielibyśmy pokazywać siebie w sposób ocenzurowany. A szczerość w komunikacji z drugą osobą jest niezbędna.

Sposoby komunikacji. Na co zwrócić uwagę?

Z pewnością zwracasz uwagę, w jaki sposób ktoś się z tobą komunikuje. Czy mówi wprost, z szacunkiem, czy się nie wywyższa? Zauważ, jak Ty sam to robisz? Prosisz czy żądasz?

Słuchasz, ale czy na pewno słyszysz, co ktoś do ciebie mówi? A może z góry oceniasz, nie szukasz prawdy, zależy Ci tylko na plotce?

Komunikujesz wprost swoje potrzeby i emocje? Czekanie, że druga osoba się ich domyśli, to błędne założenie. Tak samo Ty nie powinieneś snuć domysłów powodu czyjegoś zachowania na podstawie niepełnych informacji.

Bądź delikatny. Są tematy, których sam nie chcesz poruszać. Nie zmuszaj do tego innych. Zanim podarujesz koleją radę, zapytaj, czy możesz.

Budowanie dobrych relacji to praca długofalowa. Nie da się zdobyć zaufania w krótkim czasie. Tak samo ważne jest dbanie o tę relację, którą już masz. Otwartość na drugiego człowieka, prawdziwe zainteresowanie się tym, co ma do powiedzenia, czyste intencje. To ułatwia komunikację z dzieckiem, z rodzicem, rodziną i przyjaciółmi. Więcej o komunikacji i budowaniu relacji w doskonały sposób pisze Marshall Rosenberg w książce „Porozumienie bez przemocy”. Uświadamia, jakie popełniamy błędy i jak ich unikać. Pisze o tym, jak tworzyć relację z poszanowaniem własnych wartości i z szacunkiem dla drugiej osoby.