Jak osiągnąć dobrostan w życiu codziennym?
Dobrostan to pozytywne podejście do życia. Nasza umiejętność odczuwania szczęścia wynika z różnych czynników takich, jak to, gdzie żyjemy, do jakiej kultury należymy, ale także od indywidualnych cech jednostki. Pewne jest, że im pozytywniej postrzegamy i odbieramy świat, tym większa szansa, że nasza psychika będzie stabilna. My sami możemy i powinniśmy celowymi codziennymi działaniami ją wspierać.
Coraz więcej firm stawia na wellbeing swoich pracowników. Badania pokazują, że zadowolony pracownik jest znacznie bardziej wydajny. Chętniej i lepiej wypełnia swoje obowiązki. Z pewnością nie da się całkowicie uniknąć stresów w pacy. Jednak można go maksymalnie redukować dobrymi praktykami.
O co koniecznie musimy zadbać w walce o zdrową psychikę?
Z pewnością na nasz dobrostan wpływa to, czy i jak odpoczywamy. Wypoczęte i zrelaksowane ciało może więcej. Mamy więcej zapału i szukamy dobrych stron każdej sytuacji. Łatwiej Ci też znaleźć wyście z niefortunnych zdarzeń. Odpoczynek powinien być wpisany na stałe w nasz grafik. Nie wystarczy 2 razy w roku wybrać się na urlop. Ciało potrzebuje snu, resetu i uwolnienia go od obowiązków znacznie częściej. O wiele lepsze efekty uzyskamy, jeśli każdego dnia przeznaczymy na to choć trochę czasu.
Nasz sen powinien być uregulowany i odpowiednio długi. Deprywacja snu szybko rozregulowuje układ pokarmowy, nerwowy, spada motywacja. Mamy wrażenie, że nic nie działa. Poza snem ważny jest czas, który poświęcamy na tzw.: nic nierobienie, które wbrew pozorom może skutkować pojawieniem się rewelacyjnych pomysłów i rozwiązań. Trzeba tylko dać umysłowi możliwość swobodnego działania.
Emocje i relacje są niezmiernie ważne w dbaniu o siebie.
Koniecznym elementem tej układanki są nasze emocje. To od nich zależy, jak reagujemy na sytuacje. Czy potrafimy właściwie odczytać, co czujemy w danej chwili? Są niezbędne, żeby właściwie funkcjonować w świecie.
Emocje to wstęp do prawidłowych relacji z ludźmi, którymi się otaczamy. Mają one ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Świadomość, że otaczają nas ludzie, którzy wspierają, daje odporność na niepowodzenia i zakręty życiowe, które są nieuniknione. Poczucie wspólnoty i akceptacji to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Kolejna to poczucie bezpieczeństwa, które może nam zapewnić umiejętna komunikacja z innymi.
Każdego dnia jesteśmy bombardowani nadmiarem informacji i emocji. Nie radzimy sobie z przymusem szybkiego ich przetwarzania. Dlatego tak mocno stawiamy na wyciszenie, uspokojenie, zrozumieniesiebie. To dobra droga.