Co to jest kompulsywne objadanie się?
Kompulsywne objadanie się lub napadowe objadanie się to zaburzenie odżywiania, które nazywa się zespołem kompulsywnego objadania się (Binge Eating Disorder (BED). Najbardziej charakterystycznym objawem tego zaburzenia jest utrata kontroli nad przyjmowaną ilością jedzenia.
Hamowanie emocji, często wykształcone jeszcze w dzieciństwie a następnie powielane w życiu dorosłym i zawodowym, powoduje silny stres. Jego ujście, uwolnienie się od niego znajduje się w urządzanych w samotności ucztach. Czas, kiedy chory objada się zapewnia mu bowiem oderwanie się od uporządkowanego i kontrolowanego życia.
Czym się cechuje?
- Uczucia
Odgrywają one istotną rolę w ogóle w przypadku jedzenia, często jedzenie pierwotnie kojarzy się z czymś bezpiecznym i przyjemnym. Jedzenie zatem bardzo często ściśle wiąże się z emocjami. Osoba, która je duże ilości pokarmów początkowo odczuwa bardzo przyjemne emocje, jednak później bardzo często pojawia się poczucie winy i wstyd, a nawet obrzydzenie do samego siebie.
- Tempo jedzenia
Zazwyczaj odbywa się ono szybko.
- Pobudzenie
W trakcie epizodów objadania wiele osób odczuwa pobudzenie w ciele, co jest widoczne również w zachowaniu: nie potrafią ustać w jednym miejscu, mogą chodzić tam i z powrotem. Pobudzenie to sprawia, że taka osoba jest w stanie na przykład w środku nocy szukać sklepu lub jechać na stację benzynową, by kupić coś do jedzenia.
- Poczucie braku kontroli
Stanowi to jedną z głównych cech napadowego objadania się.
- Poczucie ogromnego wstydu
Kolejną ważną i charakterystyczną cechą kompulsywnego jedzenia jest to, że najczęściej odbywa się ono po kryjomu, w samotności. Wynika to z ogromnego poczucia wstydu, a czasami nawet obrzydzenia do samego siebie ludzi zmagających się z tym problemem.
- Niska samoocena
Osoby zmagające się z kompulsywnym objadaniem się często mają niskie poczucie własnej wartości, mają również wysokie wymagania wobec siebie.
- Niewłaściwe odżywianie
Trudno utrzymać regularne pory posiłków. Złe nawyki żywieniowe dodatkowo podtrzymują cały problem.
Jakie są główne przyczyny?
- napięcie,
- brak towarzystwa, samotność,
- chęć zjedzenia czegoś konkretnego,
- rozmyślanie o jedzeniu,
- powrót do domu po szkole lub pracy,
- znudzenie,
Pamiętaj! Ważną rolę w procesie terapii, poza wprowadzaniem zdrowych nawyków żywieniowych jest psychoedukacja na temat emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi.
Po fachowe wsparcie skontaktuj się z nami! www.mentalcure.eu