Czy wiesz, że jeśli często czujesz się źle, boli Cię głowa, plecy, żołądek, serce, i wydaje Ci się, że jesteś chory, a z badań lekarskich jasno wynika, że wszystkie wyniki masz w normie, to możesz mieć do czynienia z zaburzeniami psychosomatycznymi?
Przyczyn zaburzeń psychosomatycznych może być kilka. Wskazuje się m. in. na możliwe czynniki biologiczne – dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego, czy jak w przypadku zaburzeń somatyzacyjnych – skłonności rodzinne.
Teorie psychologiczne z kolei wskazują m.in. na mechanizmy obronne, które wywołują objawy somatyczne, aby zneutralizować lęk spowodowany nieuświadomionym konfliktem czy niepokój, który jest manifestowany przez objawy fizyczne w sposób akceptowany.
Niewątpliwie do zaburzeń tych przyczynia się również wysoki poziom stresu.
Jak leczyć zaburzenia?
- Podstawową metodą leczenia zaburzeń psychosomatycznych, tak jak zresztą również we wszystkich zaburzeniach nerwicowych, jest psychoterapia.
- Może być ona utrzymana w nurcie poznawczo – behawioralnym i polegać m. in. na poznaniu rzeczywistych przyczyn stresu pacjenta powodów, dla których np. chce on np. czuć się chorym.
- Ponadto niekiedy stosuje się również leki przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe, gdyż często z zaburzeniami psychosomatycznymi współistnieją depresja czy lęk.
Masz z tym problem? Skontaktuj się z nami!
www.mentalcure.eu